Apvienojot skaņas un attēla spēku, radīta skanoša foto izstāde “Klusuma aug(ļ)i”, kas Mežaparka Lielās estrādes jaunajā ekspozīciju zālē apskatāma no 15. novembra. Izstādi veidojuši fotogrāfs Lauris Vīksne, Jauniešu koris BALSIS un skaņu režisors Artūrs Sedriks Sinkevičs.

Kopš 2020. gada marta kora BALSIS ikdiena ir mainījusies - būt kopā ir reta iespēja un lielākā daļa laika tiek pavadīta strādājot individuāli. 2021. gada janvārī tika izdots mini albums KLUSUMA AUGĻI, kura ieskaņošana notika korim neierastā formātā - individuāli. Iedvesmojoties no tik neparastas kora ierakstu prakses, radās doma veidot koristu portretu izstādi, apvienojot mūsdienu tehnoloģiju iespējas.

Laura Elizabete Godiņa, Jauniešu kora BALSIS diriģente: “Muzikālā fotoizstāde ir veidota tā, lai tajā tiktu izcelts ikkatrs dziedātājs, bet tās apmeklētājam būtu dota iespēja iepazīt kori neierastā formātā gan ieraugot, gan saklausot katra korista balsi individuāli, kora kopskaņā un ārpus tās.”

Lauris Vīksne, fotogrāfs: “Idejas muzikālajā pamatā ir mini albums “Klusuma augļi”. Pēc sarunas ar Intu Teterovski par iespējamo izstādi radās doma, ka tai jāsaistās ar to, ka pēc ziemas klusuma, viss veras vaļā, plaukst, dzimst - korists ir augs un dziesma ir auglis. Skanošās izstādes veidošana bija izaicinājums – 30 un vairāk koristos saskatīt to atšķirīgo, īpašo. Katrs korists ir izteikta, skaista personība, un tas deva motivāciju darboties tālāk.”

Arvis Ostrovskis, izstādes kurators, arī Jauniešu kora BALSIS tenors: “Izstādē, pakļaujoties dabiskajam gadalaiku ritam, ziedēs, dziedēs un dziedās aug(ļ)i, dodot iespēju tos noplūkt un vīt vainagā. Visskaistāko un enerģētiski spēcīgāko vainagu jāpin pašam. Lai tas būtu ziedu vai lapu vainags – vitalitātei un uzvarai –, vai  dziesmu vainags – līdzsvaram un harmonijai.”

Šogad skanošā izstāde “Klusuma aug(ļ)i” piedzīvos arī savu pasaules pirmizrādi un tā notiks Ziemassvētku laikā Austrālijā, Sidnejā – Sidnejas Latviešu Namā, kur no 26. līdz 31. decembrim norisināsies Austrālijas Latviešu 58. kultūras dienas.

Izstādē izmantota mūzika no mini albuma KLUSUMA AUGĻI - igauņu Pärt Uusberg “Õhtu Ilu” un norvēģu Gunnar Eriksson “Gjendines bådnlåt” un tā pilnībā izbaudāma lietojot viedtālruni. Pie katras fotogrāfijas ir QR kods, kuru aktivizējot, būs iespēja dzirdēt attēlā redzamā korista balsi.

 

Izstāde skatāma pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammai “KultūrELPA” un Kultūras ministrijai. Veidota sadarbībā ar Ziemeļrīgas kultūras apvienību.

 

IZSTĀDES LIETOŠANAS ROKASGRĀMATA

 

Lai izstādi izbaudītu pilnībā, nepieciešams:

Viedtālrunis;

Interneta savienojums;

QR koda lasītājs.

Ja rodas problēmas ar viedierīcē iebūvēto lasītāju noskenēt uz fotogrāfijām izvietoto QR kodu, lūgums lejupielādēt jebkuru Google Play vai App Store pieejamo QR kodu lasītāju.

 

Katrā fotogrāfijā ir redzams QR kods, kuru aktivizējot, Tev ir iespēja dzirdēt attēlā redzamā korista balsi savā viedtālrunī, tāpēc vēlams ieslēgt skaņu. Tā savīsies ar telpā skanošo kora kopskaņu.

Dziesmas ir rakstītas polifoni, tāpēc būs brīži, kad koristu individuāli dzirdēt nevarēs, jo viņam ir pauze.

Paralēli audio, QR kods aktivizē arī aprakstu par fotogrāfijā redzamo augu.

Lūdzam, izstādi apmeklējot, ievērot distanci un būt atbildīgiem vienam pret otru.

 

Jau tradicionāli jauno kora sezonu Jauniešu koris BALSIS atklāj uz ūdens, šoreiz - LIELUPES BALSIS no 26. līdz 29. augustam. Abos Lielupes krastos, posmā no Jelgavas līdz Lielupes ietekai jūrā, BALSIS varēs satikt un baudīt arī koncertus. Skanēs latviešu un ārzemju autoru garīgā un laicīgā mūzika, Raimonda Paula un Ineses Zanderes dziesmu cikls “Par Latvijas upēm”, pirmatskaņojumi un koristu solo priekšnesumi. BALSIS četru dienu garumā ceļos pa Lielupi, izzinot apkārtnes kultūrvēsturi, un aicinās to iepazīt arī klausītājiem. Šis būs pagājušajā gadā aizsāktā muzikālā ceļojuma turpinājums.

26. augusts, ceturtdiena

* 15.00 koncerts Brīvdabas koncertzālē Mītava, Pasta salā, Jelgavā.

Koncertzāle ievērojama ar to, ka tās jumta būvniecībā izmantoti aptuveni 530 kubikmetri koksnes. Tas ir vienīgais šāda veida jumts Baltijā un šādā risinājumā un izpildījumā arī vienīgais pasaulē. Koncertzāles jumts atgādina Lielupes krastā izskalotu gliemežvāku un nodrošina izcilu akustisku skanējumu.

Vēl BALSIS varēs satikt Jelgavas pils pagalmā. Pils ir ievērojamā Krievijas galma arhitekta, itāļa Frančesko Bartolomeo Rastrelli agrīnā perioda darbs un viens no retajiem Jelgavas arhitektūras pieminekļiem, kas saglabājies līdz mūsdienām. Lielākā baroka pils Baltijas valstīs.

Svētes upes ietekā, pie Svētgrīvām, uz ūdens BALSIS dziedās Vizmas Belševicas un Pētera Plakida pazīstamo kordziesmu Tavas saknes tavā zemē, kurā aprakstīta Svētes upes nozīme Zemgales dzīvības asinsritē.

27. augusts, piektdiena

* 14.00 Pie Kalnciema-Klīves luterāņu baznīcas (labais krasts) un

* 17.00 Pie Kalnciema katoļu baznīcas (kreisais krasts). Lielupes krastā agrāk ir bijis daudz dievnamu, bet tikai daži spēja izturēt laikapstākļu mainīgo dabu un cilvēka ietekmi uz upes plūdumu. Šīs baznīcas ir labi aprūpētas, pateicoties draudžu un vietējo zemnieku darbam un līdzekļiem. Kalnciema-Klīves dievnams glabā, cik zināms, vienīgās vēsturiskās Art Deco stila lustras Latvijas baznīcās un autentiski saglabātas, mākslinieciski un kultūrvēsturiski ievērojamas ērģeles.

28. augusts, sestdiena

Dienu BALSIS sāks ar uzstāšanos vairākās negaidītās vietās Kauguru dienas ietvaros.

* 16.00 Vietvalžos, Salas pagas. Vietvalži ir Mārupes novada pašvaldības Babītes Kultūrizglītības centra filiāle Salas pagastā. Pirms 200 gadiem ēka celta kā muižas darbinieku mājvieta, vēlāk tur bijis krogs, skola, pagastmāja. Tagad šeit apskatāma slavenākā Pāvulu dzimtas pārstāvja, aktiera Eduarda Pāvula izstāde, kā arī rit aktīva kultūras pasākumu dzīve – koncerti,  teātra izrādes, radošās darbnīcas utt.

Vēlāk BALSIS piestās upes kreisajā krastā un būs sastopamas Pie Mellužu estrādes kopā ar Elīnu Seili un Rihardu Rudoviču. Mellužu estrāde ir viena no pēdējām akustiskajām koka gliemežnīcas formas estrādēm visā Baltijas reģionā, kas saglabājusies un funkcionē kopš 20. gs.

29. augusts, svētdiena

** 12.00 Lielupes BALSIS būs Jūrmalā, Raiņa sētas pagalmā, Poruka prospektā 61. Koris muzicēs kopā ar mecosoprānu, operdziedātāju Ievu Paršu, kas studiju gados bijusi arī BALSIS dziedātāja. Koncertā skanēs kordziesmas ar Raiņa un Aspazijas dzeju, kā arī Ievas Paršas mūzika.
Vēl BALSIS priecēs Jūrmalas slimnīcas dežūrpersonālu un pacientus, kā arī piestās pie Baltās kāpas. Lielupes Baltā kāpa radusies pēc tam, kad upe 1757. gadā pārrāva zemes šaurumu, izveidojot jaunu ieteku jūrā. Tā ir 100 metru plata, 800 metru gara un 17 metru augsta.

Lielupes BALSIS 2021 tiek realizētas, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda, Zemgales Plānošanas reģiona, AS “Latvijas valsts meži” finansiālajam atbalstam.

Jauniešu koris BALSIS un Ints Teterovskis izsaka milzīgu pateicību Jelgavas novada pašvaldībai, brīvdabas koncertzālei “Mītava”, Latvijas Lauksaimniecības universitātei, Kultūras un izglītības centram “Svētgrīvas”, Kalnciema-Klīves draudzei, Kalnciema katoļu draudzei, Jūrmalas Valsts ģimnāzijai, Babītes Kultūrizglītības centram, Pumpuru vidusskolai, “Raiņa sēta”, Jūrmalas slimnīcai, RKTMC Mazajai Ģildei par iesaisti koncertsērijas organizēšanā un realizēšanā.

Koncerti ir bezmaksas.

Ņemot vērā valstī noteiktos ierobežojumus, koncertus drīkst apmeklēt:

* Vakcinēti pret Covid-19 un ir pagājušas 14 dienas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas vai trīs nedēļas pēc saņemtas pirmās ražotāja AstraZeneca vakcīnas, kā arī tie skatītāji, kuri ir pārslimojuši Covid-19 pēdējo 6 mēnešu laikā 

** Ar negatīvu covid-19 testu

Pie ieejas būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, derīgs digitālais Covid-19 sertifikāts, kuru iespējams iegūt vietnē www.Covid19sertifikats.lv

Bērni līdz 12 gadu vecumam drīkst apmeklēt koncertus, neveicot testu un neuzrādot vakcinācijas/pārslimošanas sertifikātu.

Jauniešu kora BALSIS tuvākie notikumi:

6. un 8. septembrī Jauniešu kora BALSIS jauno dziedātāju uzņemšana https://ej.uz/uznemsanabalsis

Rīgas vasaras kultūras programmas ietvaros 16. augustā būs unikāla iespēja dzirdēt Filipa Glāsa (Philip Glass) ciklu “Songs From Liquid Days” dzīvā izpildījumā, 2000. gadā radītajā kora versijā, kas arī līdz šim ir vienīgais tāda formāta darbs plašajā Filipa Glāsa daiļradē. Cikls pērn piedzīvoja pirmatskaņojumu Latvijā Jauniešu kora BALSIS izpildījumā Rīgas Mākslas un Mediju tehnikumā starptautiskā mūsdienu kultūras foruma “Baltā Nakts” ietvaros.

16. augustā notiks divi koncerti (plkst. 20.00 un 22.00) publiskajā ārtelpā Bieriņos, Mārupītes kreisajā krastā iepretīm Mārupītes akmeņu skulptūru parkam (orientieris  - Slampes, Kantora un Amulas ielu krustojums), kā arī tiks veidots koncertieraksts.

Mūsdienu spilgtākā minimālista, amerikāņu komponista Filipa Glāsa (Philip Glass) 1986. gadā komponētais dziesmu cikls “Songs From Liquid Days” ir kā pravietiskas pārdomas par laiku un mīlestību, vizualizējot saikni starp materiālo un nemateriālo pasauli, starp dzīvo un mirušo, graujot mums pazīstamās laika un telpas robežas un sapņus atainojot kā ieskatu mūžībā. Vārdu autori - 80to gadu Ņujorkas popmūzikas avangards  – Pols Saimons (Paul Simon), kurš pasaules slavu izpelnījies ar duetu Simon and Garfunkel, un Glāsa ciklam piešķir savu pravietiskuma daļu, radot ko pavisam atšķirīgu; Sūzana Vega (Suzanne Vega), dēvēta arī par “MP3 māti”, jo viņas dziesma “Tom’s Diner” tika izmantota par pamatu MP3 izveidei vācu zinātnieka Karlhainza Branderburga vadībā; Deivids Bairns (David Byrne), kurš tika uzaicināts kā šī cikla idejas ģenerētājs, un Laurija Andersone (Laurie Anderson), bez kuras avangardiskā rokraksta šis cikls varētu būt pārāk reālistisks, bet tagad tas aizved kaut kur dziļāk cilvēka, dabas un pasaules sajūtās.

Koncertus norobežotā teritorijā varēs apmeklēt, uz vietas uzrādot derīgu Covid-19 vakcinācijas vai izslimošanas sertifikātu kopā ar personu apliecinošu dokumentu vai uzrādot pēdējo 48 h laikā veiktu negatīvu Covid-19 testu un iepriekš izņemot ierobežotā daudzumā pieejamas bezmaksas biļetes - www.bilesuparadize.lv. Nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ koncertos iespējamas norises laiku izmaiņas. Stāvkoncerti, ar iespēju lietot līdzpaņemtu sēdekli, pledu.

Piedalās: Jauniešu koris BALSIS (Ints Teterovskis, Laura Elizabete Godiņa), solisti Mārtiņš Klišāns (tenors), Viktorija Pakalniece (soprāns), Alise Baumane (alts), instrumentālais ansamblis, režija - Juris Jonelis, gaisma - Ivars Vācers, skaņa - Mārtiņš Bahmanis, vada Ints Teterovskis.
Koncerti notiek Rīgas vasaras kultūras programmas ietvaros ar Rīgas domes atbalstu.

Jauniešu kora BALSIS tuvākie notikumi:

Līdz 15. augustam Īles luterāņu baznīcā apskatāma skanoša izstāde “Klusuma Aug(ļ)i”, iepriekš piesakoties pa tālruni 26133692.

No 26. līdz 29. augustamLIELUPESBALSIS 2021 upes posmā no Jelgavas līdz pat ietekai Rīgas jūras līcī

6. un 8. septembrī Jauniešu kora BALSIS jauno dziedātāju uzņemšanahttps://ej.uz/uznemsanabalsis

Īles luterāņu baznīca un Jauniešu koris BALSIS - tā ir sadarbība jau vairāku gadu garumā. Baznīcu no vairāk kā 50 gadu klusuma 2016. gada 10. jūnijā modināja Jauniešu kora BALSIS un Latvijas Nacionālās operas un baleta solistes Kristīnes Gailītes koncerts, skanēja Ineses Zanderes balss un mācītāja Valda Vircava vadītais svētbrīdis. Piedalījās rekordliels klausītāju skaits (ap 700), kuri piedzīvoja pamestās baznīcas zvana iesvētīšanu un no jauna iezvanīšanu. Šo notikumu fotomirkļos iemūžināja fotogrāfs Lauris Vīksne.

Pēdējo divu gadu laikā Jauniešu kora BALSIS ikdiena ir atšķirīga - būt kopā ir reta iespēja un lielākā daļa laika tiek pavadīta strādājot individuāli. 2021. gada janvārī tika izdots mini albums KLUSUMA AUGĻI, kura ieskaņošana notika korim neierastā formātā - pa vienam. Iedvesmojoties no tik neparastas kora ierakstu prakses, radās doma veidot koristu portretu izstādi, apvienojot mūsdienu tehnoloģiju iespējas.

Laura Elizabete Godiņa, Jauniešu kora BALSIS diriģente: “Muzikālā fotoizstāde ir veidota tā, lai tajā tiktu izcelts ikkatrs dziedātājs, bet tās apmeklētājam būtu dota iespēja iepazīt kori neierastā formātā gan ieraugot, gan saklausot katra korista balsi individuāli, kora kopskaņā un ārpus tās.”

Lauris Vīksne, fotogrāfs: “Idejas muzikalajā pamatā ir mini albums “Klusuma augļi”. Pēc sarunas ar Intu Teterovski par iespējamo izstādi, radās doma, ka tai jāsaistās ar to, ka pēc ziemas klusuma, viss veras vaļā, plaukst, dzimst - korists ir augs un dziesma ir auglis. Skanošās izstādes veidošana bija izaicinājums – 40 koristos saskatīt to atšķirīgo, īpašo. Katrs korists ir izteikta, skaista personība un tas deva motivāciju darboties tālāk.”

Arvis Ostrovskis, izstādes kurators, arī Jauniešu kora BALSIS tenors: “Mēģināju ar visu to daudzumu iespaidīgo foto emociju veidot stāstu, kas laikam jau loģiski izvērtās kā dziesma - ar savu kluso, maģisko sākumu, gluži kā no saknēm, tad savu gaismas staru meklē pirmie melodijas aizmetņi, bet tiem vairojoties, izaug dziesmas kulminācija, kam seko mierinājums, apjausma par dabisku ritumu. Viss pāriet un virzās uz jaunu sākumu."

Apvienojot skaņas un attēla spēku, radīta skanoša foto izstāde “Klusuma aug(ļ)i”, kura līdz 15. augustam apskatāma Īles luterāņu baznīcā iepriekš piesakoties pa tālruni 26133692.

Paldies par ieguldījumu izstādes tapšanā: Jauniešu kora BALSIS koristiem, fotogrāfam Laurim Vīksnem, skaņu režisoram Artūram Sedrikam Sinkevičam, Īles luterāņu baznīcai, Sintijai Liekniņai un Dobeles novada pašvaldībai.

Izstādē izmantota mūzika no mini albuma KLUSUMA AUGĻI - igauņu Pärt Uusberg “Õhtu Ilu” un norvēģu Gunnar Eriksson “Gjendines bådnlåt”.

Izstāde pilnībā izbaudāma lietojot viedtālruni.

Par Īles baznīcu.

Precīzs Īles baznīcas uzcelšanas gads nav zināms, bet pirmā informācija, kas apliecina tās esamību, parādās 1682. gadā. Ap 1686. gadu dievnams ticis pie torņa un zvana, kurus tai dāvinājis Īles muižkungs Frīdrihs fon Netelhorsts. Dažādi remontdarbi Īles baznīcā veikti 1752., 1765. un 1849. gadā, kad slavenais Liepājas ērģeļmeistars Kārlis Hermanis izgatavoja baznīcai jaunas ērģeles. Dievnams ir vienīgā baznīca Zemgalē, kas izpostīta 1905. gada revolūcijas laikā. 1908. gadā baznīca un tās iekārta par draudzes un Īles muižas īpašnieka līdzekļiem atjaunota, bet Otrajā pasaules karā atkal izpostīta. Kad 1965. gadā likvidēja Īles draudzi, baznīcā bija paredzēts ierīkot muzeju, velāk klubu un sanatorijas noliktavu. Baznīcas tornim tika nojaukta augšējā daļa, tai uzlikts divslīpju jumts, draudzes telpā iesākta starpsienas būvniecība un sakristejā ierīkots dzīvoklis, tomēr iesāktās pārbūves netika pabeigtas. Īles draudzes īpašumā dievnams atkal nonāca 20. gadsimta deviņdesmitajos gados.

Jauniešu kora BALSIS tuvākie koncerti:

16.augustā plkst. 20.00 un 22.00 Filipa Glāsa cikla “Songs From Liquid Days” koncerts BALSIS-GLĀSS Bieriņos, iepretī Mārupītes akmeņu skulptūru parkam

No 26. līdz 29.augustā Desmit koncerti koncertsērijas Lielupes BALSIS 2021 ietvaros upes posmā no Jelgavas līdz pat ietekai Rīgas jūras līcī

6. un 8.septembrī Jauniešu kora BALSIS jauno dziedātāju uzņemšana https://ej.uz/uznemsanabalsis

Laikā, kad ārkārtas situācija Latvijā liedz kora dziedātājiem pulcēties, mūzika nepazūd. Jauniešu koris BALSIS līdz ar citiem amatieru kolektīviem turpina savu darbību tiešsaistē.

2020. gada decembrī, kad vēl varēja notikt individuālās nodarbības, notika brīnums - kormūzikas ieraksti. Ja parasti mēs tos vizuāli iedomājamies, redzot visu kori kādā ierakstu studijā vai koncertzālē, tad šoreiz kora mākslinieciskais vadītājs Ints Teterovskis kopā ar diriģenti Lauru Elizabeti Godiņu ierakstu realizēja pavisam neparastā formātā. Korim tika sagatavoti balsu audio ieraksti treniņam, un satrauktie koristi, plašajā Latvijas Radio 1. studijā, pavisam vieni, klausoties diriģentu balsīs, iedziedāja savas vokālās partijas. Kora dziedātāju satraukumu pastiprināja arī ierobežotais laiks ieraksta veidošanai, jo jau pāris dienas pēc ierakstu veikšanas valstī tika ieviesti stingrāki ierobežojumi.

Tapa īsalbums “Klusuma Augļi”, kas savu nosaukumu guvis, balstoties uz šī brīža klusumu kultūras telpā. Jauniešu koris BALSIS savu repertuāru veidojis un stiprinājis individuālajās nodarbības ar kora vadītājiem. Lai gan mēģinājumu process notika divvientulīgā klusumā, rezultātā katra kora dalībnieka ieguldījums veidoja pilnvērtīgu dziesmas un video izpildījumu.

Tika ierakstītas divas šūpuļdziesmas - igauņu Pärt Uusberg “Õhtu Ilu” un norvēģu Gunnar Eriksson “Gjendines bådnlåt”, kuras bija plānots dziedāt tradicionālajos Balsu Ziemassvētku koncertos Rīgas Sv. Pestītāja (Anglikāņu) baznīcā.2020. gada koncertiem tika izvēlēta Ziemeļeiropas komponistu mūzika, kas būtu skanējusi trīs koncertos.

Jauniešu kora BALSIS īsalbuma “Klusuma Augļi” audio versija jau klausāma Spotify un citās straumēšanas paltformās. Dziesmas oficiālu video pirmizrādi piedzīvos 2021. gada 14. februārī plkst. 20.00 kora Facebook kontā videokoncerta Mīlestība = II ietvaros.

Mīlestība = II - šoreiz izklaidējošas pārraides veidā “Daudz laims!”. Aptuveni 40 minūšu ilgais videokoncerts sagatavots, lai nezustu kora tradīcija šajā dienā atzīties mīlestībā - aktualitātēm, īpašiem cilvēkiem, vēsturiskiem kadriem, nākotnes plāniem un, protams, mūzikai. Pārraides veidotāji piedāvās ielūkoties gan kora aizkulisēs, gan parādīs līdz šim plašākai auditorijai nepublicētus kadrus. 

Jauniešu koris BALSIS šobrīd veido arī jaunu sadarbības projektu ar komponistu Andri Sējānu, kurā taps jauna multimediāla koncertprogramma, kā arī plānots jaunradīto ciklu šī gada laikā ierakstīt.

Amatieru koru aptaujas rezultāti ir apkopoti!

Tālākam darba procesam tiks virzītas amatieru koru 20 iecienītākās dziesmas. Sākotnēji Koru nozares konsultatīvā padome, vēlāk Noslēguma koncerta veidotāji spriedīs par šo skaņdarbu potenciālo atrašanās vietu un lomu Noslēguma koncertā. Visu 886 ieteikto dziesmu saraksts un balsojuma informācija: https://www.lnkc.gov.lv/.../zinamas-amatieru-koru.../
 
 
 
Novembris 2021
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Seko mums arī