“Dziesmas varbūt ir mūsu viselementārākā muzikālā izpausme. Lai gan esmu daudz strādājis operas un mūzikas teātra jomās, līdz šim nebiju saskāries ar dziesmu cikla formu. ”Songs from Liquid Days” rakstīšana man patiesi kļuva par ceļojumu ar atklāsmēm. Es sāku ar lūgumu Deividam Bairnam (David Byrne) uzrakstīt vārdus, kurus pēc tam es varētu sasaistīt ar mūziku. Mēs jau agrāk bijām strādājuši kopā, un man tā šķita tik viegla un dabiska sadarbība, ka es domāju to paplašināt ar veselu dziesmu ierakstu. Cilvēki, kurus es uzrunāju — Pols Saimons (Paul Simon), Suzanna Vega (Suzanna Vega), Deivids Bairns (David Byrne) un Lorija Andersone (Laurie Anderson) — manuprāt, ir ne tikai izcili dziesmu rakstītāji, bet arī liriķi, kuru dzeja atspoguļo dažādus stilus un atšķirīgu pieeju dziesmu rakstīšanai. Vārdi bija pirmie. No tiem veidoju sešu dziesmu ciklu, kas kopā veido vienu tēmu, sākot ar dabas atainojumu līdz klasiskiem romantiskiem uzstādījumiem.”

 

– Philip Glass

Pols Saimons

Pols Saimons (Paul Simon), pilns vārds - Pols Frederiks Saimons (dzimis 1941. gada 13. oktobrī, Ņūarkā, Ņūdžersijā), amerikāņu dziedātājs, dziesmu autors, kas rokmūzikai devis dziļāku nokrāsu.

Viens no paradoksālākajiem personāžiem rock-and-roll vēsturē, Saimons izcēla daudzus principus, kas tai laikā nebija pierasti. Kopš sava pirmā lielā hīta“The Sound of Silence” 1965. gadā - Saimons savā lirikā un mūzikā aizrāvās ar pašapzinīgi paaugstinātu poētisko toni, kas tā laika rokenrolam bija svešs. 

Filipa Glāsa darbā “Songs from Liquid days“ Saimona lirika sajauc spēcīgus sirreālus tēlus ar vēsturisku rokenrolu, radot daļu “Changing Opinions”, kas krasi atšķiras no abu mākslinieku solo darbiem.

 

 

Suzanna Vega

Folk-rock dziedātāja, dziesmu autore Sūzana Vega (Suzanna Vega), iespējams, nav uzreiz atpazīstamākais vārds mūzikā, taču viņas devums populārajā mūzikā ir ievērojams. Viņa ir dzimusi 1959. gada Santamonikā, Kalifornijā un augusi Ņujorkā. Agrā jaunībā sāka rakstīt dzeju un aizrāvās ar ģitāras spēli. Sūzanas dziesmas vienmēr ir pievērsušās pilsētas dzīvei, vienkāršiem cilvēkiem un reāliem tematiem. Viņas teksti ir izteikti labestīgi un lakoniski.Veiksmīgākās dziesmas ir “Luka” un “Tom's Diner”, ko Karlheinzs Brandenburgs (Karlheinz Brandenburg,vācu programmētājs) izmantoja kā paraugu audiofailu saspiešanas procesam. Tā rezultātā radās MP3 un kopš tā laika Vega tiek dēvēta par “MP3 māti”.

Vega Glāsa darbā iesaldē karstas emocijas precīzi sīkās, joprojām neauglīgās miniatūrās.

 

 

Deivids Bairns

Deivids Bairns vislabāk pazīstams kā vizuālais dziesminieks, vadošais dziedātājs, ģitārists un amerikāņu astoņdesmito gadu New Wave grupas “Talking Heads” dziesmu autors. Viņš dzimis 1952. gada Dumbartonā, Skotijā. Bairns 1975. gadā ASV izveidoja grupu “Talking Heads”. Grupa ar Bairnsu priekšgalā pētīja elektronisko mūziku, pank, funk un pasaules mūziku avantgardiskās skaņās. Pēc grupas izjukšanas darbojās klasiskajā un kino mūzikā, kā arī fotografijā, zīmēšanā, rakstniecībā. Daudzkārt ir sadarbojies ar eksperimentālo komponistu, producentu un dziedātāju Braienu Īno (Brian Eno).

Glāsa ciklā Bairna nervozie, fragmentārie teksti ir trauksmes pilni, jo tie no daudzējādām perspektīvām raugās uz cilvēka trūkumiem, radot daudz jautājumu.

 


Lorija Andersone

Lorija Andersone dzimusi 1947. gada Illinoisā, Amerikā. Spilgta multimediju mākslas avangarda pārstāve. Viņas ambiciozā un daudzveidīgā karjera ir baudījusi panākumus elektroniskās un eksperimentālās mūzikas pasaulē, performances, muzikālā teātra, filmu mākslā un pat izgudrojumu jomā. Andersone radīja lentveida vijoli, kurā, uz lociņa izmantota ierakstīta magnētiskā lente, nevis astri. Viņa arī izgudroja instrumentu, ko sauc par runājošo spieķi, kas atkārto skaņas, izmantojot granulu sintēzi.

Viņai ir goda doktora grāds Sanfrancisko Mākslas institūtā, daudzu kinofestivālu balvas par viņas filmu “Heart of a Dog”.

Ar Glāsu Lorijai Andersonei patīk pētīt ironiskās rezonanses, kas slēpjas aiz popmūzikas lozungiem, atklājot to neloģiskumu un izgaismojot lietas un notikumus, ko šie lozungi cenšas noslēpt.

 

 

Par spīti rakstnieku dažādajiem uzskatiem un rakstības stiliem, " Songs from Liquid Days” dziesmu teksti varētu būt viena cilvēka radīti. Vismaz komponists pret viņiem izturas tik līdzīgi, ka autoru balsis saplūst vienā. Filips Glāss, sev raksturīgā stilā, mazina lirikas vēstījuma nozīmi, sarindojot vārdus īsās frāzēs, kas mazina klasiskas runas dinamiku un plūdumu. Mērķis ir panākt kopīgu toņu un krāsu viengabalainību.